EGR İptali

EGR İptali

EGR valfi tıkandığı zaman bu konuda gerekli açma çalışmaları yapılır. Daha sonra motorun yüksek performansa ulaşması beklenir. Araçlar bu gibi durumlarda çevreye ve atmosfere karşı da sorumludur. EGR iptali işlemi yapılırken buna göre değişikliklerin motor beynine yazılması gerekir. Valf değişimi yerine yapılan iptal işleminin daha ekonomik ve anında çözüm oluşturan bir uygulama olduğunu söylememiz gerekir. Yazılım destekli çalışmalar sonucunda aracın performansında önemli bir artış beklenir.

Motorun soğutulması ve aracın atmosfere zehirli gazlar yaymaması için gelişmiş sistemler vardır. Valfler kullanılarak oluşturulan bu sistemlerin her zaman çalışır durumda olması gerekir. ‘’Egzoz Gazı Geri dönüşümü’’ yani ‘’Exhaust Gas Recirculation’’ olarak bilinen bu sistemin bazen kapatılması gerekebilir. Genelde bu işleme başvurmak isteyen araç sahipleri aracın performansını artırmak ve aracın yakıt tüketimini azaltmak için bu yola başvurur. Bu konuda başarılı bir iptal çalışmasının yapılması ile araçtan beklenen verimin elde edilmesi söz konusu olur.

Egzoz gazının devir daim görevini üstlenen bir valfin devre dışı bırakılması için uzman yardımı gereklidir.EGR iptali ile birlikte aracın daha az yakıt harcaması ve yüksek performans göstermesi sağlanır. Sistemin iptaline bağlı olarak egzoz emisyon ölçümünde istenmeyen sonuçların ortaya çıkması gözlenebilir. İptal çalışması yapıldığı esnada işin uzmanları bu iptalin yol açtığı sorunları gözler ve ona göre tedbir alır. Atmosfere yayılma riski artan NOx gazı aracın trafikte önemli sorunlar yaşamasına neden olabilir. Aynı zamanda bu durumun çevreye önemli zararlar vermesi de söz konusu olabilir.

EGR İptali

EGR Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR iptali sürecine giden yolda öncelikli olarak bu sistemden uzun vadede yararlanmak düşünülür. Ortaya çıkan arıza durumuna bakarak bazen bu sürecin değişime kadar gitmesi söz konusu olabilir. Arıza durumlarını, aracına aşina olan sürücüler daha kolay anlar. EGR arızalı olduğunda araçta şu belirtiler ortaya çıkar:

  • Araçta yüksek şiddette sarsıntılar olur
  • Motorda tekleme sorunu ortaya çıkar
  • Motorda titreme olur
  • Aracın çekişinde düşüş yaşanır
  • Motor çalışmaz hale gelir
Bu belirtilerin tamamı bir araç için istenmeyen durumlardır. Gerekli tamir çalışmalarına ek olarak iptal için çözümler uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Fayda zarar dengesi ve işlem maliyet arasındaki bağlantı gözden geçirilir ve bu konuda daha akıllıca bir karar vermek mümkün olur.
Egzoz gazı devir daim parçasında ortaya çıkan soruna bağlı olarak araç ikaz ışığı yanabilir. Arızanın boyutu ve durumuna göre aracın kendini kapatması söz konusu olabilir. Motorun kendini korumaya alması ile beraber aracın 2500-3000 devri geçmediği görülür. Tüm bu sorunları geride bırakmak için EGR iptali ile çözümlerdeğerlendirilir.

EGR Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR İptali Neden Yapılır?

EGR İptali Neden Yapılır?

EGR iptali genelde bu sistemde ortaya çıkan sorunların giderilmesi için tercih edilir. Bazı arızalarda valflerin ve diğer parçaların değişimi gerekir. Fayda maliyet hesaplaması yapıldığı durumlardaEGR iptali çok daha makul bir yol olarak kendini gösterebilir. Bu işlemin başarılı şekilde gerçekleşmesi için uzman yardımı önemlidir. Aracın yeni duruma entegrasyonu sağlanırken egzozdan çıkan gazın emisyon ölçüm sonuçları istenen aralıklarda olmalıdır. Yasal sonuç vermeyen bir yöntem ve uygulamanın tercih edilmesi çok akılcı değildir.

EGR iptali motora zarar veren bir uygulama değildir. Bazen bu sistemin olmaması olmasından iyidir. Yazılımsal olarak yapılan iptal çalışmalarında önemli bir başarı elde etmek söz konusu olmuştur. Böylece daha makul bir çözüm ve ekonomik bir tercih imkânı ortaya çıkmıştır. İptal sürecine bağlı olarak motorun almış olduğu temiz hava oranında önemli bir artış görülür.

İptal sürecinde ilk olarak mekanik işlem yapılır. Sonraki süreçte ise yazılım komutları ile bu işin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. İptal süreci motora zarar vermez demiştik fakat bu süreci uzmanların takip etmesi gerekir. Eğer acemice bir iptal çalışması yapılacak olursa sonraki dönemde aracın önemli oranda zarar görmesi söz konusu olabilir.

EGR İptali Neden Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

EGR İptali Nasıl Önlenir?

EGR iptali ilk tercih olmamalıdır. İhtiyaç duyulduğu zaman ise uzman yardımı ile gerekli iptalin yapılması önemlidir.Araç bakımının düzenli aralıklarla yapılması EGR kontrolü açısından da büyük önem taşır. Yılda birkaç kez gerçekleşen mevsimlik bakım süreçlerinde gerekli kontrollerin düzenli şekilde yapılması araçların sağlam ve uzun ömürlü olmasına destek verir. Temizlik konusuna gereken önem verilmezse valfler temiz olmaz ve aracın arıza yapması çok daha zor olur. Bakım sürecinde gerekli kontroller yapılırken motor performansı ve egzoz emisyonu gözden geçirilir. Burada ortaya çıkan verilere bakarak birçok sorunun tanımlanması söz konusu olur.

Araca yakıt alırken dikkatli olmak gerekir. Yakıt kalitesi düşük olursa motor ve EGR valfi bundan olumsuz etkilenebilir. Zamanında düzenli bakımlar ve araç yakıtında azami özen gösterilmesi sorunların oluşmasına engel olur. Aracına bakım konusunu dikkate alan araç sahipleri için bu tür sorunların görülme aralığı çok sık değildir.

EGR İptali Avantajları Nelerdir?

EGR iptali ile araç sahiplerinin birçok avantaj elde etmesi söz konusudur. Öncelikli olarak yakıt kullanımında önemli bir tasarruf imkânı ortaya çıkar. EGR iptali düşünen pek çok kişinin asıl amaçlarından biri yakıt tüketimini azaltmaktır. Buna ek olarak aracın çekiş gücünde yaşanan artış bu işlemin diğer bir avantajını gözler önüne koyar. İptal işlemine bağlı olarak aracın manifoldu rahatlar ve kullanım ömrü uzar. Böylece araca ek sorun getiren bir durumdan kurtulmak söz konusu olur.

Araç egzozundan siyah duman çıkarken yapılan iptal çalışması sonucunda bu dumanın daha açıldığı görülür. Çevre ve araç için bunun olumlu bir etki olduğundan söz etmek gerekir. Bu süreçte motorun daha sağlıklı ve temiz hava alması söz konusu olur. Aracın performansında yaşanan artış önemli avantajlar içinde yer alır. Buna bağlı olarak maliyetlerin düşmesi ve aracın kullanım ömrünün artması söz konusu olur.

EGR İptali İçin Servisimizin Hizmeti

EGR iptali başta olmak üzere aracınıza yönelik kaliteli hizmetler konusunda biz her zaman göreve hazırız. Mekanik ve elektronik çözümler konusunda oldukça tecrübeli kadroya ve en gelişmiş teknik imkânlara sahibiz. Bahar bakımı ve kış bakımı kapsamında yapılan çalışmalarda EGR ve diğer sistemlerin kontrolü yapılmaktadır.Zamanında yapılan temizlik ve bakım bu tür sistemlerin ömrünü uzun tutmaktadır. Değişim ve iptal gerekli olduğunda ise altyapısı ve teknik imkânları en üst düzeyde olan servis hizmetlerimize kafanız rahat biçimde güvenebilirsiniz.

Bosch dizel servis olarak bir asrı geride bırakan bir teknolojiye sahip durumdayız. İstasyon yapılarımız birden çok araca aynı anda farklı hizmetler vermemize olanak sağlamaktadır. Eğitim ve tecrübenin elemanlarımıza kazandırmış olduğu uzmanlık, size sunduğumuz hizmetlerin kalitesini oldukça yükseltmiştir. Aracınız için gerekli olan tüm hizmetler servisimizin planlaması içinde yer almaktadır. Test ve kalibrasyon çalışmaları ile aracınızın gerçekten ihtiyacı olan konuları ve asıl sorunları hemen tespit etmekteyiz. İyi bir çalışma planlamasına sahip olan ekiplerimiz, hızlı ve uygun çözümlerle yanınızda olmaya devam etmektedir.